Jāsaprot, ka asins vēzis nav viena diagnoze, tā ir slimību grupa, kurā iekļaujas vairāk nekā 20 dažādas saslimšanas, kurām katrai vēl ir savi apakšvarianti, tāpēc kopējus simptomus asins vēzim nosaukt nav iespējams, turklāt tie visi būs nespecifiski jeb universāli.
"Tie būs tādi kā nogurums, svara zudums, svīšana, ādas nieze, reizēm ir dažādas slimības, kur vairāk ir izteiktas sāpes, arī kaulu sāpes, tādēļ tādu kopīgu simptomu šai slimību grupai nemaz nosaukt nevar," uzsvēra Bernāte.
"Otrs stāsts ir, ka bieži vien savā praksē redzu pacientus, kam nav simptomu vispār,
kas ierodas pie ārsta ar nejauši veiktām analīzēm vai analīzēm, kas veiktas citu iemeslu dēļ, kurās atrod izmaiņas, bet pacients pats nav fiksējis nekādas izmaiņas savā veselībā," viņa stāstīja.
Vienlaikus ārste uzsvēra, ka lielākoties asins vēzis ir slimība, kuru var redzēt asins analīzēs, tieši tāpēc tās jāveic regulāri profilaktiskos nolūkos.
"Ir daļa slimību, ko var ļoti viegli atpazīt, kur nav nepieciešami padziļināti, specifiski izmeklējumi vai biopsijas, kur nav invazīvas manipulācijas jātaisa, lai varētu tikt līdz diagnozei. To noteikt var, vienkārši veicot asins analīzes," Bernāte norādīja.
Hematoloģijas paciente Ivanda Šūpulniece dalījās pieredzē, ka viņa ir viens no gadījumiem, kad asins vēzis tika diagnosticēts nejauši.
"Tas notika 2015. gadā. Es gāju pie ģimenes ārsta, lai varētu nokārtot sanitāro grāmatiņu. Savu ģimenes ārsti varu tikai uzslavēt, jo viņa ļoti atbildīgi un ar dziļu ieinteresētību izturas pret katru no pacientiem. Man ilgi nebija taisītas asins analīzes, un viņa, protams, palīdzēja kārtot to sanitāro grāmatiņu, bet lūdza arī uztaisīt asins analīzes. Es tās veicu, un burtiski nākamajā dienā zvanīja ģimenes ārstes māsiņa ar jautājumu – kā jūs jūtaties, kad varat atnākt? Esot liels leikocītu skaits," stāstīja Šūpulniece.
"Mana pirmā reakcija bija pilnīga neticība tam, ko man stāsta, jo ar mani viss bija kārtībā, nebija iemesla sliktām analīzēm.
Protams, tagad, skatoties atpakaļ, zinot simptomus, es varu pateikt, ka jau tad bija savdabīgas izpausmes manā ķermenī, kam es nepievērsu uzmanību. Tā bija tā pati nieze uz ādas – tādi pleķi, kas parādījās un pārgāja, un nespēks, ko es norakstīju uz vecuma izpausmēm," viņa skaidroja.
Asins vēža ārstēšanā ļoti būtiska ir asins pārliešana, tāpēc šobrīd arī norisinās Valsts asinsdonoru centra rīkota kampaņa, lai pievērstu uzmanību asins ziedošanai asins vēža pacientiem. Asins ziedošana ir veids, kā tuvinieki un draugi var atbalstīt tos, kas ir saskārušies ar asins vēzi.
"Kā zināms, [asins vēža pacientiem] ir svarīga medikamentozā ārstēšana, atbalsts, savlaicīga slimības atpazīšana, bet
ļoti nozīmīga ārstēšanās procesā ir asins komponentu pārliešana, kas asins vēža pacientiem ir vajadzīga ļoti daudz un visā ārstniecības procesa laikā," skaidroja Pole.
"Redzam, ka Latvijas Onkoloģijas centrs, ja tā var teikt, ir vislielākais šo komponentu pasūtītājs, tur aiziet visvairāk asins komponentu, kas tieši glābj dzīvības asins vēža pacientiem. Mēs lēšam, ka visā ārstēšanas procesā vienam pacientam ir vajadzīgas pat vairāk nekā 200 asins komponentu devas. Tas ir ļoti nozīmīgs atbalsts, ko zināmā mērā bez maksas, ar siltu sirdi un vēlmi palīdzēt varam sniegt mēs katrs," aicināja Pole.