Jaunumi

Īpašā aptaujā un diskusijā noskaidroja, kā sabiedrībā veicināt atbalstu onkoloģiskajiem pacientiem

Lai veicinātu iedzīvotāju iesaisti atbalsta sniegšanā vēža pacientiem, Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācija (LOĶA) kopā ar Latvijas Onkoloģijas pacientu organizāciju apvienību "Onkoalianse" 15. februārī aicināja uz ekspertu diskusiju "Viens nav cīnītājs. Kā palīdzēt vēža pacientiem?". Diskusijas laikā tika prezentēti jauni aptaujas rezultāti par to, kas kavē vēža pacientus lūgt un saņemt praktisku atbalstu no līdzcilvēkiem un kas traucē iedzīvotājus būt aktīvākiem atbalsta sniegšanā.

Vēzis šodien arvien biežāk ir ārstējama, hroniska slimība ar garu dzīvildzi, taču onkoloģiskajiem pacientiem vienlīdz ar medicīnisko aprūpi ikdienā ļoti nepieciešams ir arī praktisks atbalsts, piemēram, lai nokļūtu ārstniecības iestādē, iegādātos pārtiku, zāles, uzkoptu mājokli vai vienkārši cilvēcīgi aprunātos, stāsta Olga Valciņa, “Onkoalianses” valdes priekšsēdētāja.

“Diemžēl ikdienā vēža pacienti no līdzcilvēkiem – kaimiņiem, apkārtnes iedzīvotājiem, kolēģiem, draugiem u.c., bieži šādu atbalstu nesaņem. Cilvēki grib palīdzēt, bet, sastopoties ar diagnozi “vēzis”, īsti nezina, ko jautāt un teikt, ko darīt vai nedarīt. Arī paši vēža pacienti ne vienmēr prot paust savas vajadzības un pieņemt palīdzību, un tas veicina viņu sociālo atstumtību, ietekmē pašvērtību, emocionālo labsajūtu un arī ārstēšanas rezultātus,” uzsver O. Valciņa.

“Saņemot pretvēža terapiju, pacientiem ļoti svarīgs ir psihoemocionālais atbalsts. Vēža ārstēšanu bieži pavada blaknes – nelaba dūša, nespēks, nomāktība un citi veselības traucējumi, kuru dēļ ierastās ikdienas aktivitātes ir apgrūtinātas. Tāpēc arī mēs, ārsti, no sirds vēlamies, lai vēža pacientu atbalsta kustība Latvijā rod atbalstu iedzīvotāju vidū un visiem kopā mums izdodas veidot labāku, gādīgāku un atbildīgāku sabiedrību,” saka dr. med. Aija Geriņa- Bērziņa, P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Onkoloģijas klīnikas vadītāja.

Pilnu ekspertu diskusijas ierakstu variet noskatīties šeit