Jaunumi

Imunizācijas valsts padome aicina atrast līdzekļus arī zēnu vakcinācijai pret CPV

Kā uzskata IVP vadītāja Dace Zavadska, šobrīd ir neatbilstoša, netaisnīga un diskriminējoša valsts finanšu līdzekļu sadale meiteņu un zēnu vakcinācijai pret CPV, lai arī šis vīruss abiem dzimumiem var izraisīt saslimšanu ar dažādiem ļaundabīgu audzēju veidiem. IVP "kategoriski neatbalsta situāciju", kur pie vienādiem saslimšanas draudiem vienam dzimumam valsts vakcīnu apmaksā, bet otram ne.
Vairāk nekā 10 gadus Latvijā tiek apmaksāta meiteņu vecumā no 12 līdz 17 gadiem vakcinācija pret CPV vīrusu, kas ir galvenais dzemdes kakla vēža izraisītājs sievietēm. CPV ir arī daudzu citu ļaundabīgu audzēju ierosinātājs, tostarp arī zēniem. Kopš pasaulē, tostarp Latvijā, ir pieejama vakcīna, kas aizsargā pret vairākumu audzējus izraisošajiem CPV tipiem, šāda zēnus diskriminējoša vakcinācijas programma ir netaisnīga, vērtē IVP.
Zavadska skaidroja, ka pēc pasaules datiem šobrīd ievērojami pieaug vīriešu saslimstība ar CPV infekcijas izraisītajiem audzējiem. Taču ar dažādiem rīkiem, tostarp CPV vakcīnu, sieviešu saslimstība ar dzemdes kakla vēzi pasaulē ir mazinājusies, un arī vīriešu saslimstību ar vairākiem audzēju veidiem ir iespējams mazināt, laikus vakcinējoties pret CPV.

IVP vairākkārt Veselības ministrijai norādījusi uz nepieciešamību valsts apmaksātu vakcināciju nodrošināt ne vien meitenēm, bet arī zēniem. 2022.gadā vakcinācija pret CPV bija nodrošināta zēniem vecumā no 12 līdz 14 gadiem, un to bija iespējams veikt, pateicoties Saeimas Prezidija lēmumam, un tas bija terminēts pasākums.
Arī 2023.gadā tiek plānota valsts apmaksātas vakcinācijas nodrošināšana zēniem tikai vecumposmā no 12 līdz 14 gadiem, lai gan pasaules pētījumi liecinot - lai valstī ilgtermiņā ievērojami mazinātos sabiedrības saslimstība un mirstība no CPV izraisītiem audzējiem, būtiski ir vakcinēt abus dzimumus vecumā no 12 līdz 17 gadiem (ieskaitot).
Zavadska uzsvēra, ka, nodrošinot vakcināciju pret CVP visiem zēniem, katrs gads ir no svara - lai nākotnē novērstu ļaundabīgo audzēju attīstību šajās kohortās, to sniegto jau pierādīto netiešo ietekmi uz CPV cirkulāciju sabiedrībā, līdz ar to vēl vairāk mazinot CPV izraisīto audzēju incidenci, kā arī ar šiem audzējiem saistītos valsts izdevumus gadu desmitu garumā, tostarp novērstas onkoloģiskās nāves. Turklāt katrs nevakcinētais gadījums jau šodien - un vēl vairāk ilgtermiņā - ietekmē izmaksu palielinājumu veselības aprūpes sektorā.
Lai pievērstu jaunās valdības uzmanību esošajai situācijai CPV vakcinācijas jomā, IVP plāno tikšanos ar veselības ministri Līgu Meņģelsoni (AS), vērsties Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā, kā arī pie Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV).

Foto: Shutterstock