10 stundu ilgā operācija bija daudz saudzīgāka pacientei. Savukārt ārstiem tā bija jauna pieredze.
Ināra Ermansone ir vēsturniece un juriste, tagad pensionāre. Viņa ir arī pirmais pacients, kam ļoti agresīvs un grūti operējams audzējs aizkuņģa dziedzerī izoperēts, neatgriežot vēderu. Ārstiem tas prasīja 10 stundu darbu un maksimālu koncentrēšanos. Operējot laparaskopiski, visus orgānus sasniedz ķermeņa iekšpusē, notiekošajam sekojot ekrānā.
"Ārprāts, es esmu veselu dienu gulējusi uz operāciju galda! Tad gan sapratu, ka tas ir kaut kas grandiozs," sacīja Ināra.
Aizkuņģa dziedzera vēzi dēvē par kluso, jo to sākotnēji ir grūti noteikt. "Sāp tā kā no muguras kāja, un te milzu paldies manai ģimenes ārstei Jelgavā. Daktere uztaisa analīzes, un tur jau viss tas parādās..." pastāstīja paciente.
Stradiņa slimnīcas Ķirurģijas klīnikas vadītājs, profesors Jānis Gardovskis skaidroja: "Pankreasa jeb aizkuņģa dziedzera galviņa ir tas sarežģītākais. Tā ir lielākā operācija, kas pēc aknu transplantācijas var būt onkoloģiskajā ķirurģijā."
Līdz šim operācija veikta tikai pēc vecās metodes. Tad slimnīcas kolēģis bijis Polijā vairākas nedēļas stažēties. Kolēģis ir Sergejs Šapovalovs, kurš Krakovā pie pasaulē atzīta profesora apguva gan kuņģa, gan aizkuņģa operēšanu.
Viņš stāstīja: "Pie šīs operācijas ir jāizņem gan daļa no kuņģa, žultsvadu, 12 pirkstu zarnu un galviņu. Un tad jāsavieno atpakaļ. Ar mazāku asins zudumu, ar kameru var redzēt visas struktūras. Mēs ejam uz priekšu. Ir jāattīstās. Man jau visu patīk laparaskopiski. Tagad, kad izdarījām šo, tas jau ir "next level"."
Poļu profesors latviešus turpina konsultēt arī tagad. Šapovalovs stāstīja: "Pie Anžeja Brudžinska biju mēnesi. Sākumā [operēju] kuņģus, tad aizkuņģi. Esam sarakstē. Viņš man dod padomus. Laba sadarbība."
Aizkuņģa dziedzeris ir neliels orgāns, kas atbild par ļoti būtisku lietu – gremošanas fermentu un insulīna izstrādi.
"Tikai lielākajam ienaidniekam var novēlēt aizkuņģa dziedzera saslimšanu. Jau iekaisums draud ar nopietnām komplikācijām un nāvi. Un audzēji ir ļoti agresīvi. Viņš pat īsti neatrodas vēdera dobumā, bet zem vēdera plēves. Viņam nav kā zarnai struktūra, tā ir maiga. Ķirurģiskām manipulācijām grūti padodas," skaidroja Ķirurģijas klīnikas vadītājs Gardovskis.
Pateicoties saudzīgajai operācijai, paciente Ināra jau izrakstīta no slimnīcas.
"Es tikai maršēju, maršēju pa māju. Ļoti labi tas ir, jo rit tikai 12. diena. Ja tas būtu tradicionālām metodēm, tas būtu diezgan traki. Slava un gods mūsu dakteriem!" uzsvēra Ināra.
Laparaskopiski aizkuņģi operē visos lielākajos centros. Tāpēc Latvijas ārstiem ir prieks, ka ar šo operāciju viņi iet kopsolī ar pasauli. Latvijā šādas operācijas būtu jāveic apmēram desmit pacientiem gadā.