Jaunumi

Mediķi apņēmīgi labāk izprast un ievērot pacientu tiesības

Pacientam ir tiesības zināt visu, ko ārsts viņam dara. Bērnam ir tiesības blakus slimnīcas gultai redzēt abus vecākus – tēti un mammu. Savukārt jautājums par dalību zāļu pētījumos bez pacienta piekrišanas nav pat apspriežams. Par šiem un citiem tematiem piektdien, 16. jūnijā, runāja praktiskās medicīnas tiesību konferencē, ko rīkoja Rīgas Stradiņa universitāte. Interese par pacienta tiesību ievērošanu bija milzīga, konferencei pieteicās 700 profesionāļu – gan māsas, gan slimnīcu nodaļu vadītāji, arī juristi un prokurori.

Pacienta tiesības ir ikvienam, arī slimnīcā nokļuvušam mazam bērnam. Viņam ir tiesības palikt kopā nevis tikai ar mammu vai tēti, bet ar abiem vecākiem.

"Pilnīgi noteikti viena no problēmām ir medicīnas tiesību nezināšana vai arī nesekošana līdzi izmaiņām.

Parādīt ārstiem, kas ir tas aktuālais, kur ir problēmas. Piemēram, pilnīgi noteikti bērnam ir tiesības uz abu vecāku klātesamību un atbalstu," sacīja zvērināta advokāte un docente Karina Palkova.

Tiesībsargs uzsvēra ārsta atbildību, jo viņa rokās ir pacienta veselība un dzīvība. Bet tieši tikpat būtiska ir saruna.

"Birojā mēs saņemam ne mazums sūdzības par to, ka pacienti nav mierā. Kaut kas nav izskaidrots.

Ir arī tāds termins kā informētā piekrišana. Respektīvi, pacientam ir pilnībā jāsaprot, ko ārsts darīs. Kādi medikamenti tiks ievadīti. Un tad jādod sava piekrišana. Ja tas tā nav, veidojas spriedze un nereti tiek iedarbināti pat juridiski mehānismi," sacīja tiesībsargs Juris Jansons.

Patlaban topošie mediķi studiju laikā apgūst pacientu tiesības, bet būtiski ir zināšanas regulāri papildināt.

"Ja kādreiz ārstējām ar asins nolaišanu, tad tagad ar medikamentiem, un tāpat ir ar tiesībām, tās visu laiku ir mainīgas.

Mēs mēģināsim nevis apcerēti runāt, bet mēs pateiksim, – kolēģi, ir kļūda tur un tur, dodieties mājās un padomājiet.

Un, tā kā te ir augsta līmeņa vadītāji, tad, lūdzu, pilnveidojiet savus vadības procesus, rakstiet rekomendācijas un ieviešiet tās," sacīja ārsts un jurisprudences maģistrs Rafaels Ciekurs.

Konferences dalībnieki atzina, ka viņu mērķis ir savu darbu darīt maksimāli labi, gan ārstējot, gan zinot un ievērojot pacienta tiesības.


Foto: LTV Pacientu tiesību konference.