Jaunumi

Izotopus vēža diagnostikai turpmāk ražos Latvijā; atklāj Baltijā jaunāko kodolmedicīnas centru

Ceturtdien Pārdaugavā atklāja Baltijā jaunāko kodolmedicīnas centru, kurā varēs veikt izmeklējumus, ja ir aizdomas par onkoloģisku saslimšanu. Lielākais jaunums ir tas, ka arī radioaktīvie farmācijas produkti tiks ražoti tepat. Tas ļaus ietaupīt tik ļoti vērtīgo laiku, jo daži ir derīgi tikai 10 stundas. Līdz šim, veicot izmeklējumus ar PET jeb digitālo pozitronu emisijas tomogrāfu, medikamentu – radioaktīvo izotopu – uz Latviju veda no Somijas vai Vācijas. Dažkārt tika zaudēts gan laiks, gan arī preparāts.

Uzņēmums "Nucleo" sadarbībā ar "ARS Kodolmedicīnas klīniku" izveidojis centru, kurā pacienti ar aizdomām par onkoloģisku saslimšanu varēs veikt specifisko izmeklējumu ar digitālo PET iekārtu. Visiem šāds izmeklējums nav nepieciešams, taču digitālais PET ļauj pamanīt jau divus milimetru lielus veidojumus. Vidēji mēnesī Latvijā veic 150 PET izmeklējumus, un tos sedz valsts.

Medicīnas sabiedrības "ARS" attīstības projektu vadītāja Jana Matuzala norādīja: "Tas ir valsts apmaksāts, ja konsīlijs lēmis par izmeklējuma nepieciešamību."

Lai iekārta izgaismotu vēža šūnas, pacientam jāievada radioaktīvs preparāts – izotops. Medicīnas centra "Nucleo" kvalitātes vadītāja Marta Fridrihsone piebilda: "Izgaismojas vēža šūnas, paliek vizuāli redzamas."

Izotopa derīguma termiņš ir tikai desmit stundas, un līdz šim to Latvijā neražoja.

Fridrihsone stāstīja: "Preparātu ražošana sākas vai nu Vācijā, vai Somijā, iepriekšējā naktī, 4.00 no rīta, 7.00 viņu ved uz lidostu un tad nonāk pie mums. Un, protams, šajā procesā var būt šķēršļi, kad pakalpojums jāatsaka, jo nav izotopa, ar ko veikt. Tagad, kad to ražos Latvijā, pieejamība būs daudz labāka."

No 1000 eiro dārgā izmeklējuma radioaktīvais preparāts veido izmaksas lielāko daļu – vairāk nekā 700 eiro.

Transportējot zaudējumi bija neizbēgami. Tagad uz vietas varēs saražot tieši tik devu, cik nepieciešams. Radioaktivitātes dēļ ciklotrons iebūvēts pagrabā, bijušajā bumbu patvertnē.

Medicīnas sabiedrības "ARS" valdes priekšsēdētājs Māris Andersons norādīja: "Pirmkārt, tas ir stipri dārgāks process, otrkārt, loģistikas problēmas, ne tikai kara darbība. Tagad būs vietējais izotops. Šis ir vienīgais ciklotrons Baltijas valstīs pagaidām, varbūt būs vēl kāds. Loģistikas izdevumi lētāki nekā kaimiņiem, tirgus ir tirgus, vēl jo lielākas iespējas. Pagaidām mēs importējam pacientus – no Igaunijas brauc un no Lietuvas."

Ar laiku bez diagnostikas centrā plāno ražot arī preparātus ārstēšanai.

Medicīnas centra "Nucleo" valdes locekle Dace Rātfeldere atzīmēja: "Varēsim izmeklēt, diagnosticēt un nākotnē ārstēt. Un ne tikai vēža [pacientus]. Kardioloģijā, endokrinoloģijā [ir] plašs pielietojums."

Saņemt pakalpojumu šurp ierodas arī no Lietuvas un Igaunijas.