Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā izdarītas pirmās acs melanomas operācijas Latvijā. Līdz šim pacientiem, kuriem atklāja audzēju acī, ārstēties bija jādodas uz Tallinu. Melanomas ārstēšana notiek ar radioaktīviem materiāliem, un pacientam tas nozīmē arī zināmu nošķirtību no visiem.
Profesore Guna Laganovska milzu palielinājumā apskata pacienta Sergeja Lobanova aci: "Varam redzēt, ka pusi no acs aizņem liels audzējs, melanoma. Ir arī melns, kā ir lielākā daļa. Tāpēc pacients pusi neredz."
Sergejs ir viens no četriem pacientiem, kurš operēts jau Latvijā, nevis Igaunijā. Tas, ka melanoma var skart aci, daudzus pārsteidz.
"Nekad nebūtu to iedomājies. Man tas bija šoks. Jo es redzēju ar aci tāpat kā ar otru. Bet jutu to spiedienu. Tagad es jūtos labāk," pastāstīja Sergejs.
Acs melanomu ārstē, audzēja skartajai vietai uzliekot radioaktīvu plāksnīti. Aplikators maksā aptuveni 20 000 eiro, un to var izmantot atkārtoti, pastāstīja Stradiņa slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikas vadītāja Guna Laganovska.
"Es tās saucu par gļēvajām slimībām – tādas, kas attīstās, nedodot simptomus. Tas ir tik negodīgi pret pacientu. Viņš sporto, ir veselīgs un nejūt, ka pa pusi acs ir izaudzis audzējs. Līdz ar to šī metode ir brīnišķīga, jo pacientam, kam ar gadījuma atradni ir atrasts šis audzējs, var brīnišķīgi palīdzēt. Un tā ir arī dzīvību glābjoša operācija. Glābj no audzēja, glābj no metastazēšanās," skaidroja Stradiņa slimnīcas ārsts oftalmologs Dairis Meiers.
Radiācijas ilgumu katram audzējam rēķina medicīnas fiziķi. Visu šo laiku pacients atrodas palātā viens pats, jo savā ziņā ir bīstams apkārtējiem. Pēc tam plāksnīti operācijā noņem.
Būtiski, ka beidzot šī ārstēšana ieviesta arī Latvijā. Līdz šim, lai gan valsts apmaksātas, šīs operācijas veica kaimiņvalstī. Tagad mūsu ārsti apguvuši metodi un slimnīca nopirkusi nepieciešamos materiālus.
"Mēs uz Tallinu sūtām jau desmit gadus. Bet nu jau tik bieži, ka 30 cilvēkus gadā. Un ir tādi, kuri neaizbrauc, jo ir gados. Tās ir neērtības. Esam ļoti priecīgi, ka izdevās to uzsākt Latvijā," sacīja Laganovska.
Pirmajās operācijās klāt bija arī profesors no Igaunijas.
Nosaukt vienu melanomas rašanās iemeslu nav iespējams. Ārste iesaka novērot dzimumzīmes, kas mēdz būt arī acīs, un regulāri veikt pārbaudes. Acs melanomu biežāk atklāj cilvēkiem gados, bet ir arī jauni pacienti.