Jaunumi

Aicina saņemt bezmaksas Eiropas veselības apdrošināšanas karti. Kā to izdarīt?

Aptuveni pusmiljons Latvijas iedzīvotāju ir nokārtojuši bezmaksas Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK), kas dod iespēju teju visā Eiropā saņemt neatliekamo medicīnisko palīdzību ar tādiem pašiem nosacījumiem un izcenojumiem kā vietējiem iedzīvotājiem. Kā pieteikties un saņemt EVAK karti?

EVAK ir bezmaksas veselības apdrošināšana, kas apliecina, ka persona ir Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalsts vai Šveices iedzīvotājs, kas savā valstī ir sociāli apdrošināts.

Nacionālā veselības dienesta pārstāve Evija Štālberga norādīja: "Šī apdrošināšanas karte nodrošina to, ka, ja cilvēkam būs nepieciešamā vai neatliekamā medicīniskā palīdzība jāsniedz šajā valstī, tā tiks sniegta uz tādiem pašiem nosacījumiem kā vietējiem iedzīvotājiem, tādā pašā kārtībā, tādiem pašiem maksājumiem, kā attiecas uz vietējiem iedzīvotājiem."

Kartība, kādā var saņemt EVAK karti, ir salīdzinoši vienkārša.

Štālberga stāstīja: "Šo apdrošināšanu var pieteikt un saņemt bez maksas. Tā ir derīga trīs gadus. Var saņemt, vēršoties Nacionālajā veselības dienestā vai nu klātienē kādā no mūsu klientu apkalpošanas centriem, vai pieteikt savā "e-veselības" profilā, ielogojoties "eveseliba.gov.lv". Tad mēs karti nosūtām pa pastu. Vai arī iesniedzot mums iesniegumu, kas ir parakstīts ar e-parakstu."

Kartei pieteikties var arī portālā "latvija.lv". Tomēr jāņem vērā, ka katrā valstī apmaksātie medicīnas pakalpojumi var būt atšķirīgi. Arī obligātie pacientu līdzmaksājumi visur nebūs vienādi.

Apdrošināšanas firmas "Ergo" Risku parakstīšanas departamenta direktors Raitis Čaklis atzīmēja: "Latvijā obligātā pacienta iemaksa ir četri eiro, bet ir Eiropas valstis, kur obligātais līdzmaksājums var būt pat 250 eiro."

Dodoties ceļojumā uz kādu no Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstīm un paļaujoties tikai uz EVAK karti, būtu vērts iepazīties ar valsts apmaksātajiem medicīnas pakalpojumiem, medicīnas iestādēm, kas tos sniedz, un pacientu līdzmaksājumiem. Apdrošinātāji norāda, ka EVAK karte nesegs repatriācijas jeb transportēšanas izmaksas atpakaļ uz Latviju.

Čaklis stāstīja: "Bija gadījums, kad vajadzēja pēc mikroinsulta klientu transportēt atpakaļ uz Latviju. Tās izmaksas sastādīja 30 000 eiro. Ar EVAK jārēķinās ar to, ka tā ir obligātā medicīniskā palīdzība. Kur tā parasti ir pieejama? Parasti lielās pilsētās, centros. Bieži vien gadījumi notiek pirmā medicīniskā palīdzība pieejama tikai privātās klīnikās – tie var būt kalni, tie var būt kūrorti – EVAK šāda veida zaudējumus neatmaksās."

Savukārt Nacionālā veselības dienesta pārstāve Štālberga norādīja: "Mēs aicinām papildus Eiropas veselības apdrošināšanas kartei izvērtēt iespēju noformēt arī privāto veselības apdrošināšanu tieši ceļojumam."

Eksperti arī atgādina, ka viesošanās vienu dienu Tallinā vai Viļņā arī ir ceļojums. Šādos gadījumos būtu labi, ka makā vai somā līdzi vienmēr ir EVAK karte. Statistika rāda, ka šobrīd EVAK karti savā īpašumā ieguvuši jau aptuveni pusmiljons Latvijas iedzīvotāju.