Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS) mācību programmas ietvaros 23. augustā 46 gadus vecam pacientam veikta aknu transplantācija, informēja PSKUS. Pacienta atlabšana norit bez sarežģījumiem.
Transplantācija veikta mācību programmas ietvaros, kura PSKUS tika izveidota pēc aknu transplantācijas operāciju pārtraukšanas pagājušā gadā. Tas ir viens posms programmā, kas tiks noslēgts šogad, lai nākamgad slimnīca atgrieztos pie regulārām aknu transplantācijām.
Operācija ilgst 7 stundas
Pacientam Robertam pirms vairākiem gadiem diagnosticēta Vilsona slimība. Šogad vīrieša veselības stāvoklis strauji pasliktinājās un, neraugoties uz saņemto stabilizējošo un uzturošo ārstēšanu, turpinājās aknu funkcijas pakāpeniska pasliktināšanās, attīstījās hepatorenāls sindroms (akūta nieru mazspēja pacientam ar aknu cirozi un ascītu).
Kā norādīja PSKUS, prasmīgi modificējot ārstēšanu, izdevies stabilizēt vispārējo stāvokli: "Pacientam atjaunojās nieru funkcija un mazinājās skābekļa atbalsta nepieciešamība, taču veselības stāvoklis saglabājās smags, ar smagu diskoagulāciju, trombocitopēniju un ar augstu mirstības iespēju 3 mēnešu laikā. Tāpēc pacients tika iekļauts aknu transplantācijas aktīvajā sarakstā un tika uzsākta gatavošanās aknu transplantācijai."
Gandrīz 7 stundas ilgā operācija PSKUS veikta sadarbībā ar ķirurgu Karlu Jornu no Zviedrijas Karolinskas Universitātes slimnīcas Transplantācijas ķirurģijas nodaļas un anesteziologu Gabrielu Dumitresku. Mediķu komandā bija arī ķirurgs Jānis Vilmanis, anesteziologi Eva Strīķe, Marina Šarkele, Jeļena Karpenko, gastroenterologs Aiga Stāka un Jeļena Ivanova, radioloģe Maija Radziņa, fizioterapeite Kitija Dzeguze, ārsti rezidenti Pāvels Plūme, Kristīne Pavloviča, Andris Romašovs, D operāciju bloka operāciju māsas Lidija Maderniece, Jeļena Iļjane, Tatjana Riotto, Ainārs Cīrulis, anestēzijas un intensīvās terapijas māsa Elita Veinberga. Paldies arī māsu komandai no 10. nodaļas virsmāsas Vikas Mihejevas vadībā.
Pacients jūtas labi
Pēc operācijas pacienta atlabšana norit bez sarežģījumiem – transplantāta funkcija ir laba, pacienta vispārējais stāvoklis uzlabojas un ir uzsākta rehabilitācija.
Roberts Latvijas Televīzijai atzina, ka šobrīd jūtas ļoti labi. Viņš staigā pa slimnīcas nodaļu, skaita soļus – ap pusdienas laiku to ir ap diviem tūkstošiem. Uz mājām viņu laidīs nākamnedēļ.
"Es varu [darīt] visu, izņemot svaru cilāšanu," viņš piebilda.
Veselības inspekcija kļūdas nekonstatē
Jāatgādina, ka pēc ziņām par astoņām operācijām, kas beigušās neveiksmīgi, Veselības inspekcija uzsāka pārbaudi un slimnīca nolēma uz laiku apturēt šīs operācijas.
Veselības inspekcija analizēja astoņu cilvēku nāves gadījumus, un pārbaudēs secināja, ka ārsti nav pieļāvuši cilvēciska rakstura medicīniskas kļūdas.
Turklāt operācijās piedalījušies arī speciālisti no citām valstīm, ar lielāku pieredzi, un tas nav ietekmējis negatīvo iznākumu.
Iekšēju auditu un papildu apmācības veica arī pati slimnīca pēc tam, kad medijos izskanēja, ka 8 no 13 veiktajām operācijām beigušās neveiksmīgi.
"Faktiski neviens no ārējiem auditiem nenoteica to, ka mums būtu jāpārtrauc aknu transplantācija, bet tā bija mūsu pašu atziņa par to, ka mēs paņēmām šo pauzi, lai varētu sakārtot pilnīgi visas lietas," atzina slimnīcas valdes locekle Ilze Kreicberga.
"Ar pilnīgi drošu sirdsapziņu varam pateikt, ka mēs esam Eiropas līmenī un esam gatavi šim procesam. Pašreiz jūtamies pietiekami droši, ka mēs šo procesu varam atsākt,"
uzsvēra Kreicberga.
KONTEKSTS:
Pēc pacientu tuvinieku paustā satraukuma par faktu, ka astoņas no kopumā 13 PSKUS veiktajām aknu transplantācijas operācijām beigušās neveiksmīgi, PSKUS pērnā gada decembrī pārtrauca šo operāciju veikšanu.
Veselības inspekcija pēc pārbaudes secināja, ka ķirurga kļūda saskatāma nav, bet nebija rūpīgi izvērtēts aknu transplantācijas pacientu veselības stāvoklis un saderība ar pārstādāmo orgānu.
Lai uzlabotu šo operāciju kvalitāti, PSKUS mediķu komanda piedalās apmācībās Zviedrijā, Karolinskas universitātes slimnīcā.
Foto-ekrānšaviņš
Foto-ekrānšaviņš